Hösten 2018
… har vi fyra videokvällar – välkommen!



21/9: TRION FRÅN BELLEVILLE (Les Triplettes de Belleville, 78 min, Frankrike 2003, Sylvain Chomet).

19/10 + 2/11: TERROR IN RESONANCE (Zankyō no Terror, 6+5 avsnitt, Japan 2014, Shinichiro Watanabe).

23/11: ÄVENTYRAREN CORTO MALTESE (Corto Maltese, la cour secrète des arcanes, 92 min, 2002, Pascal Morelli).

14/12: KAVALKAD 2018 – det mest intressanta från det gångna japanska TV-animeåret.

• Visningarna är i privat regi, hos olika medlemmar i föreningen. Hör av dig om du vill veta säkert var vi är varje gång.
• Filmerna visas på TV-skärmar av olika/större format.
• Vi visar en blandning av DVD och andra format, med originaltal och svensk/engelsk text.
Vi samlas 18:00.

Välkommen!


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Tidigare visningar

2001

- 7/5: TINTIN ET LE MYSTÈRE DE LA TOISON D'OR (1961, i regi av Jean-Jacques Vierne - visad otextad) + KALLES KLÄTTERTRÄD (1975, Olof Landström/Peter Cohen)
- 19/12: NAUSICAÄ OF THE VALLEY OF THE WIND ("Kaze no tani no Naushika", 1984, Hayao Miyazaki)

2002

- 17/1: NAUSICAÄ... (repris från december)
- 24/1: PRINCESS MONONOKE ("Mononoke hime", 1997, Hayao Miyazaki)
- 21/2: SAGAN OM RINGEN ("J.R.R. Tolkien's The Lord of the Rings", 1978, Ralph Bakshi)
- 18/4: jugoslaviska serier/animation, med föredrag av Midhat "Ajan" Ajanovic
- 23/5: SKROTNISSE OCH HANS VÄNNER (1985, Lars-Åke Kylén - efter Jan Lööf)
- 26/9: SPIRITED AWAY ("Sen to Chihiro no kamikakushi, 2001, Hayao Miyazaki)
- 17/10: NAUSICAÄ... (se januari - nu med officiell översättning)
- 24/10: PRINCESS MONONOKE (repris från januari, nu presenterad på stor duk)
- 14/11: AKIRA (1988, Katsuhiro Otomo)
- 12/12: CRUMB (1994, Terry Zwigoff)

2003

- 9/1: FANTOMEN ("Phantom, the", Simon Wincer, 1996)
- 13/2: polska serier/animation, med föredrag av "Ajan"
- 13/3: GHOST WORLD (2001, Terry Zwigoff - efter Daniel Clowes)
- 10/4: PORCO ROSSO ("Kurenai no buta", 1992, Hayao Miyazaki)
- 8/5: JÄRNJÄTTEN ("Iron Giant, the", 1999, Brad Bird) + PANDA! GO, PANDA! ("Panda kopanda", 1972, Isao Takahata)
- 28/8: CORTO MALTESE: LA COUR SECRÈTE DES ARCANES (2002, Pascal Morelli - med engelsk text)
- 18/9: CASTLE OF CAGLIOSTRO, THE ("Rupan sansei: Kariosutoro no shiro", 1979, Hayao Miyazaki)
- 16/10: TINTIN I PIRATERNAS VÅLD ("Tintin et le mystère de la toison d'or" - se 2001)
- 20/11: ASTERIX OCH OBELIX MÖTER CÆSAR ("Astérix et Obélix contre César", 1999, Claude Zidi)
- 18/12: filmer med Kapten Grogg (1916-1922, Victor Bergdahl)

2004

- 15/1: tecknade serier samt animation från Kanada, presenterade av PAJA/Ajan
- 19/2: delar ur TV-serien CORTO MALTESE (2002/2003, Richard Danto/Liam Saury), presenterade av översättaren Anne-Li Lindqvist Mooe
- 18/3: TINTIN OCH DE BLÅ APELSINERNA ("Tintin et les oranges bleues", 1964, Philippe Condroyer)
- 15/4: METROPOLIS ("Metoroporisu", 2001, Rintaro - efter Osamu Tezuka)
- 20/5: SUPERMAN (1941-43, Dave Fleischer) + BATMAN (1966, Leslie H. Martinson)
- 25/8: LILO & STITCH (2002, Dean DeBlois/Chris Sanders)
- 15/9: KIRIKOU OCH DEN ELAKA HÄXAN ("Kirikou et la sorcière", 1998, Michel Ocelot)
- 20/10: LEAGUE, THE ("League of Extraordinary Gentlemen, the", 2003, Stephen Norrington - efter Alan Moore/Kevin O'Neill)
- 24/11: PERFECT BLUE ("Paafekuto buruu", 1997, Satoshi Kon)
- 15/12: MONSTERS, INC. (2001, Peter Docter etc)

2005

- 19/1: ASTERIX OCH OBELIX - UPPDRAG KLEOPATRA ("Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre", 2002, Alain Chabat)
- 16/2: WHEN THE WIND BLOWS (1986, Jimmy Murakami - efter Raymond Briggs' "Tryggare kan ingen vara")
- 16/3: DEN ÅTRÅVÄRDE MANNEN ("Der bewegte Mann", 1994, Sönke Wortmann - efter Ralf Königs "Den frigjorde mannen" och "Pretty Baby")
- 20/4: LUCKY LUKE (1991, Terence Hill)
- 18/5: KORTFILMSKVÄLL (Pixar och icke-Pixar)
- 14/9: AGATON SAX OCH BYKÖPINGS GÄSTABUD (1976, Stig Lasseby)
- 12/10: ANIMALYMPICS (1980, Steven Lisberger)
- 9/11: BLIXT GORDON ("Flash Gordon", 1980, Mike Hodges)
- 14/12: RYAN (2004, Chris Landreth) + ALTER EGOS (2005, Laurence Green)

2006

- 25/1: FLÅKLYPA GRAND PRIX (1975, Ivo Caprino)
- 22/2: DEN LÅNGA FLYKTEN ("Watership Down", 1978, Martin Rosen)
- 22/3: BLUEBERRY ("Blueberry: L'expérience secrète", 2004, Jan Kounen - efter Jean-Michel Charlier/Jean Giraud)
- 26/4: FOOD (Jídlo, 1992, Jan Svankmajer) + CONSPIRATORS OF PLEASURE (Spiklenci slasti, 1996, Jan Svankmajer)
- 24/5: TRIPPING THE RIFT (2004-, Chris Moeller/Chuck Austen)
- 27/9: FARBRORN SOM INTE VILL VA' STOR (1979, Peter Cohen/Olof Landström)
- 18/10: FUNGUS THE BOGEYMAN (2004, Stuart Orme - efter Raymond Briggs' "Illvätten Svampe")
- 15/11: BARBARELLA (1968, Roger Vadim - efter Jean-Claude Forest)
- 13/12: THE SNOWMAN ("Snögubben", 1982, Dianne Jackson), FATHER CHRISTMAS (1991, Dave Unwin) och THE BEAR (1999, Hilary Audus) - alla tre efter Raymond Briggs

2007

- 29/1: ANIMATION GREATS (åtta kortfilmer från National Film Board of Canada)
- 19/2: THE PLAGUE DOGS (1982, Martin Rosen)
- 19/3: filmer av FRÉDÉRIC BACK (1971-93, Frédéric Back)
- 16/4: TERKEL I KNIBE ("Torkel i knipa," 2004, Anders Matthesen etc)
- 14/5: AARDMAN CLASSICS (1978-99, Nick Park etc) + utdrag ur TV-serien CREATURE COMFORTS (2003, Peter Lord etc)

2016

- 16/9:
GIOVANNI'S ISLAND ("Giovanni no shima", 2014, Mizuho Nishikubo)
- 14/10: WELCOME TO THE N.H.K. (N.H.K. bi yōkoso!", 2006, Yōsuke Yamamoto; minst 5 av 24 avsnitt)
- 11/11: ILLUSIONISTEN ("L'Illusionniste", 2010, Sylvain Chomet)
- 9/12: KAVALKAD 2016 (det mest intressanta från det japanska TV-animeåret)

2017
- 15/9: ODJURET OCH HANS LÄRLING ("Bakemono no ko", 2015, Mamoru Hosōda)
- 13/10:
BOZZETTO-KAVALKAD ("Vip, mio fratello superuomo" + avsnitt ur "Signor Rossi", Bruno Bozzetto)
- 10/11: MISS HOKUSAI ("Sarusuberi", 2015, Keiichi Hara)
- 8/12:
KAVALKAD 2017 (det mest intressanta från det japanska TV-animeåret)


2018

- 19/1 & 22/1: KADO THE RIGHT ANSWER ("Sekai suru Kado", 2017, ep. 2–7 & 8–12, Kazuya Murata)
- 16/2: PROFETEN ("The Prophet", 2014, Roger Allers)
- 16/3: EVENTYRET OM DEN VIDUNERLIGE KARTOFFEL & VERDENSHISTORIEN 1+2 (1986/1993/1994, Anders Sørensen)
- 13/4: RESAN TILL MELONIA (1989, Per Åhlin)
- 11/5: WORLD MASTERPIECE THEATER (5 avsnitt från 1960- till 2000-talet, Nippon Animation)


Vad vi inte visat än...

(av det som står i hyllan eller lagrats i datorerna)

- ADVENTURES OF PRINCE ACHMED, THE (1926)
- Bioföljetongsserien FLASH GORDON (1936-40)
- GULLIVERS RESOR (1939)
- PRINCESS IRON FAN (1941)
- CARTOONS FOR VICTORY (1942-46)
- POPEYE (Famous Studios-produktioner från 1950-talet)
- KARIUS OG BAKTUS (1954, norsk text - m fl filmer av Ivo Caprino)
- SNOW QUEEN, THE (1957)
- DANGER: DIABOLIK (1968)
- TV-serien LINUS PÅ LINJEN (1969-)
- FANTASTIC PLANET (1973)
- MATULDA OCH MEGASEN (1975)
- REALLY ROSIE (1975)
- ASTERIX 12 STORDÅD (1976)
- TV-serien DET VAR EN GÅNG (1978)
- KING AND THE MOCKINGBIRD, THE (1980)
- TV-serien MAGISTER FLYKT (1984)
- EN DOFT AV EROTIK (1997, OBS! pornografisk à la Milo Manara)
- DALTONS, THE (2004)
... samt ett antal hyllmeter japansk och koreansk animation (se även FrukostAnime) plus ytterligare några otextade/fransktextade filmer.


- - - - -
NÅGRA TIDIGARE SÄSONGER:
- Filmkvällar våren 2004
- Filmkvällar hösten 2004
- Filmkvällar våren 2005
- Videokvällar hösten 2005
- Videokvällar våren 2006
- Videokvällar hösten 2006
- Videokvällar våren 2007
- Vilande projekt (hösten 2007)
- Videokvällar hösten 2016
- Videokvällar hösten 2017
- Videokvällar våren 2018
- - - - -


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
(2018-12-17 / Per A J Andersson)